Bagoly Kultusz
Sok kultúrában a baglyokat összekötik a tudással, a gyógyítással és a jövendőmondással. A baglyok, mint általában a madarak a mitológiákban, mondákban az égi eredetre utalnak, ők az összekötők az istenek és emberek között. A baglyot az álmok ismerőjének,a bölcsesség tudójának, mágikus madárnak tartják. Szinte a világ minden pontján kötődik hozzájuk babona.
Manapság viszont bagolykultusz van, hiszen ez a madár motívumként megjelent már pólókon, táskákon, ékszereken, illetve az ajándékboltokban is számos baglyos tárgyat árulnak. Sokan gondolják úgy, hogy a különböző színű szerencse bagoly figurák az élet különböző területein hoznak szerencsét, úgy, mint a szerelemben, tanulásban, vagy éppen az egészség megőrzésében. Bagoly figurát gyakran ajándékoznak kezdő vállalkozóknak is remek ajándék lehet, ugyanis a bagoly képes 270 fokban elfordítani a fejét, ezt a fizikai képességét pedig úgy értelmezik, hogy egy sikeres, széles szociális hálóval rendelkező, üzleti életben jártas személyt szimbolizál. Manapság már ugyanúgy ajándékoznak bagoly figurát érettségi ballagásra, diplomaosztóra. Népszerű azonban a 60. születésnapra szánt szerencsehozó szobrocska, hiszen az érett gondolkodású, bölcs személyt jelöli.
Ragadozó madár, szinte teljesen zajtalanul tud repülni, meglepetésszerűen üt rajta áldozatán, órákig képes nesz nélkül egy helyben figyelni. Ez a csendes szemlélődés és hangjának hirtelen rikoltása rémülettel töltötte el a babonás embereket, így a boszorkányság, a túlvilág, a lélek madarává is vált.Az emberek régen nagy ellenszenvvel tekintettek a baglyokra, azt mondták a kuvikra, hogy halálmadár, és ha megjelent a tanyán, megfogták, majd kiszögezték a kapura.
A bagoly a halál szimbóluma, de ez félrevezető. Ez csupán korunkban bír negatív töltettel, akár az indián kultúrában vagy az afrikai törzseknél is inkább pozitív tulajdonság. Ez a madár tökéletesen tájékozódik a sötétben, éjszakában, amit gyakran összekapcsolnak a halállal. Az amerikai őslakosok totemállata, általa tudnak kapcsolatba lépni a holtakkal, a lelkek őrzőjeként tisztelték, gyakran a spirituális emberek, varázslók, sámánok totemállata.
A vidékünkön előforduló bagolyfajok közül a gyöngybagoly van a legnehezebb helyzetben, mert egykor a fák odvában költött — de hol van manapság olyan odvas fa, amelybe beférne? Ezért bejött a településekre, és elkezdte elfoglalni a templomtornyokat. A galambok miatt sok tornyot lezárnak, csakhogy ezzel a baglyokat is kirekesztik.
Ókori görög mitológia: Pallasz Athénét, aki a bölcsesség, a teremtő gondolat megtestesítője, általában bagollyal ábrázolták, hívták bagolyszeműnek is, mivel a hiedelem szerint képes a sötétben is látni, mai jelentésben túllát/átlát a dolgok felszínén. Az Akropoliszon Athéné templomában rengeteg baglyot tartottak, szent állatnak tartották. Megfigyelték vadászstratégiájukat, manőverezésüket, és összekapcsolták azzal a metaforával, hogy a bagoly nem lát semmiféle korlátozást, csak lehetőséget.
Kína: Csin Si Huang-ti (Kína Első Császára, vagy Sárga Császár) jelképe a bagoly. Ő egységesítette Kínát, a Nagy Fal és az Agyaghadsereg építője. Ezen kívül Kínában a villámlás és vihar, valamint a nyári napforduló szimbóluma is a bagoly.
Japánban úgy tartják, hogy a bagoly nem csak szerencsét hoz, de megvédi az embert a szenvedéstől is. A bagoly, vagy ahogy a japánok nevezik "fukuro", etimológiai értelemben egy összetett szó, a ’fuku’ szerencsét jelent, a ’ku’ jönni, míg a’ ro ’ egy képző, mely a fiúnevekben használatos. A ’kuro’ pedig kemény munkát /szenvedést jelent. Tehát a bagoly jelentése szó szerinti fordításban: "szerencse a szenvedésben". Átvitt értelemben pedig segít, hogy a befektetett kemény munkának végül meglegyen az eredménye.Vissza a termékoldalra...